Sirup z bezinkových květůKam oko dohlédne, bez je vidět téměř všude a hlavně... ta vůně... toho prostě nejde nevyužít :-). 
Bezinkový sirup si chci udělat už hodně dlouho, ale konečně až letos na něj přišla řada :-).

Tato šťáva z květů černého bezu je vhodná nejenom jako osvěžující nápoj s jemně citronovou příchutí, ale díky spoustě vitamínů ( C, A, B...) je výborný doplněk při léčbě kašle, rými, nebo také  při horečce. 
Za zmínku určitě také stojí to, že neméně důležité jsou i listy bezu, které by měly čistit krev.... takže si jich při česání květů můžete také pár přihodit do košiku a doma si pak  připravit si čaj :-).
Ale teď se vraťmě k sirupu a hurá na bezinky :-) Při sbírání pořádně koukejte na jednotlivá květenství! Některé květy byly opravdu hodně obklopeny mšicemi, tak tomu se raději vyhněte a  natáhněte ruku o kousek výš, nebo níž pro jinou a "čistou", ať si domu vedle bezu nepřinesete ještě hojný počet mšic :-).

Z uvedeného množství jsem měla cca 4 litry sirupu

20 velkých, nebo 30 menší květů bezu 
2 citrony, nejlépe bio v opačném případě je hodně dobře omít, nebo dokonce oškrábat kůru
1-2 lžíce kyseliny citronové
1,5 - 2 kg cukru
2l převařené a vychladlé vody

Květy si nejprve opláchneme pod tekoucí vodou - zbavíme pilu a malých broučků :-)

Do větší mísy, nebo džbánu dáme omyté květy, citrony nakrájené na kolečka a zalijeme vodou. Přikryjeme utěrkou a dáme do chladnější místnosti na 24 hodin louhovat. 

Cedník si vysteleme gázou/plátýnkem/plenou a vodu s bezinkami přes něj přecedíme do většího kastrolu.  Z květů, které se nám tam zachytily vymačkáme přebytečnou tekutinu.

Vsypeme cukr a aby se nám lépe rozpustil dáme kastrol na plotnu a trošku zahřejeme.  Jakmile se začne cukr rozpouštět, můžeme stáhnout a už jen pořádně rozmícháme. 

Vlijeme do připravených sklenic a dáme do lednice.

Pokud chceme, aby nám šťáva vydržela déle, můžeme sklenice sterilizovat 20 minut při teplotě 70 stupňů.


Komentáře

  1. Vypadá to výborně. Také někdy musím vyzkoušet :-)

    OdpovědětVymazat
  2. Vyzkoušejte, květů je teď všude plno :-) Ať si uděláte zásobičku, v létě přijde určitě vhod :-)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky