Čokoládovo-cuketový chléb s malinami


Na zahrádce se nám zvětšuje jedna cuketa za druhou - to znamená, že nastal ten správný čas začít je zpracovávat :-) A kde jinde se výborně uplatní, než v koláči, buchtě, bábovce.... prostě v něčem dobrém a sladkém... :-).
 Já jsem ji tentokrát použila do čokoládového chlebíčku a přidala jsem ještě další suroviny, lépe řečeno, vše co aktuálně dům dal :-). Takže v těstě nechybí také čerstvě sklizené maliny, nebo nasekané mandle :-).

300g hladké mouky
30g kakaa
1 prášek do pečiva
2 vejce
75ml oleje
120ml mléka
80g zakysané smetany
150g cukru
200g nastrouhané cukety
špetka soli

čokoládová poleva:
40ml smetany ke šlehání
40g tmavé čokolády

Mouku, kakao, prášek do pečiva a sůl si smícháme dohromady.

V míse si vyšleháme cukr s vajíčky. Šleháme do té doby, než vejce několikanásobně zvětší svůj objem. Postupně přilévame olej a zapracujeme jej do vaječné směsy.

Přidáme zakysanou smetanu, kterou opět vmícháme, než se s vaječnou hmotou dokonale spojí.

Začneme postupně přisypávat sypkou směs, kterou průběžně střídáme s mlékem, až do vyčerpání "zásob" :-).

Na hrubém struhadle si na krátké proužky nastrouháme cuketu.

Je-li těsto důkladně promíchané, přisypeme nakonec  cuketu (kterou jsem ani neloupala), nasekané mandle a maliny.  Už jen hodně zlehka vše promícháme.

Formu na chlebíček si vymažeme máslem a vysypeme hladkou moukou.

Těsto vlijeme do připravené formy, dáme do trouby předehřáté na 170 stupňů a pečeme 60-70 minut. Před doporučenou dobou zkoušejte test špejlí, pokud je již suchá, chlebíček vyndejte a nechte vychladit.

Dobu pečení také přizpůsobte vaší troubě a hlavně tloušťce chlebu.

Pokud při pečení není vnitřek chlebíčku ještě dostatečně propečený, ale vršek by měl tendence se již připalovat, přikryjte povrch alobalem a pečte na stejnou teplotu dál, do uplného propečení celého chlebu.

Smetanu si dáme do menšího rendlíku a zahřejeme těsně pod bod varu - v tento moment sundáme z plotny a naházíme do ní nalámanou čokoládu - mícháme tak dlouho, dokud nevznikne lesklá, sametová čokoládová hmota.

Tou pak celý chlebíček ledabyle polijeme.

Dozdobíme mandlemi a malinami :-).

Komentáře

Oblíbené příspěvky