Čokoládové tartaletkyUž dlouho jsem nedělala nic čokoládového a tak bylo na čase to napravit :-) Vsadila jsem na osvědčené tartaletky, které jsou na pečení táák vděčné - sto chutí, sto možností, jak je připravit, aby byly co nejlepší!

Výhodou tartaletek je, že si je můžete předpéct třeba několik dní dopředu - pokud je uložíte na suché místo, v pohodě vám vydrží a vy si pak doděláte jen potřebnou náplň. I tak je ale potřeba počítat nějaký čas - alespoň hodinku na chlazení :-)
tartaletky:
210g hladké mouky
40g kakaa
60g cukr moučka
2 žloutky
140g másla

Mouku prosejeme přes síto společně s kakaem a moučkovým cukrem, přidáme změklé máslo a také žloutky a to vše společně rukou propracujeme, dokud nám nevznikne kompaktní těsto, které dáme chladit asi na hodinu do lednice. 

Odleželé těsto rozválíme na pomoučněné podložce do tenké placky, ze které pomocí vykrajovátka ( skleničky, hrnečku) vytvoříme kolečka, která by nám měla průměrem přesahovat velikost formičky.
Ty pak do formiček vložíme a prsty přitlačíme ke dnu a okrajům, dvakrát až třikrát propíchneme vidličkou, přendáme na plech a pečeme na 170 stupňů 20-25 minut.

čokoládová náplň:

140g hořké vysokoprocentní čokolády ( alespoň 60 procent)
1 vejce
1 žloutek
60g cukru
140ml smetany ke šlehání
20g másla

Čokoládu si nalámeme na menší kousky, dáme do misky, do které přidáme i pokrájené máslo a tu vložíme do vodní lázně, aby se čokoláda i másla rozpustily.
Misku s čokoládovou směsí odstavíme a necháme zlehka vychladit.

Do jiné misky dáme vajíčko i žloutek společně s cukrem, opět vložíme do vodní lázně a metličkou šleháme tak dlouho, dokud nám nevznikne hustá nadýchaná krémovitá pěna.
Misku s vaječnou směsí taktéž odstavíme a za občasného míchání necháme zchladnout, než bude vlažná.

Do vaječné pěny pomalu a zlehka začneme stěrkou zapracovávt čokoládovou směs.

Smetanu vyšleháme dotuha a postupně ji vmícháme do čokoládové hmoty.

Vychladlé tartaletky plníme buď pomocí cukrářského sáčku, nebo lžící čokoládovou  hmotou a dáme do lednice vychladit alespoň na tři hodiny.

Tartaletky můžeme ozdobit borůvkami a pistáciemi, nebo jakýmkoliv jiným ovocem.Komentáře

Oblíbené příspěvky